آدرس

تهران، خیابان آزادی

شماره تلفن

021-66035408

ایمیل

info@petroahoura.com

کد پستی

1458886879

شماره فکس

02166035408

اینستاگرام

petroahoura1400@

کاربرد هوش مصنوعی در صنعت نفت و گاز چیست؟

23 آبان 1402

به گزارش خبرگزاری تسنیم؛ هوش مصنوعی و تجزیه و تحلیل داده ها در حال افزایش پذیرش در بخش نفت و گاز، در طیف گسترده ای می باشد. تخمین زده می شود بازار هوش مصنوعی در نفت و گاز تا 2022 به 2.85 میلیارد دلار برسد که رشد سالانه ای معادل 12.66 درصد خواهد داشت. جای تعجب نیست که تکنولوژی چقدر سریع رشد می کند و چه دستاوردهایی در نفت و گاز خواهد داشت .

هوش مصنوعی؛ کلید کاهش اثرات زیست محیطی در نفت و گاز

بخش نفت و گاز با فشار فزاینده ای برای سبز شدن بیشتر مواجه است. در حالی که کاهش اثرات زیست محیطی برای مدت طولانی در دستور کار بخش انرژی بوده است، سال های اخیر شاهد افزایش درخواست ها از داخل و خارج صنعت برای بهبود پایداری و به حداقل رساندن ردپای این بخش، به ویژه در مواجهه با تقاضا برای انرژی های جایگزین و پاسخگویی بیشتر بوده است. .

برای تعداد فزاینده ای از شرکت ها، هوش مصنوعی (AI) کلید کاهش اثرات زیست محیطی و دستیابی به اهداف پایداری است. شرکت‌ها از هوش مصنوعی در حوزه‌های متنوعی مانند نظارت بر عملیات بهره‌وری کارخانه و بهبود زمان کار برای تجزیه و تحلیل داده‌ها و روند تولید و مدیریت فرمول‌بندی و خروجی محصول استفاده می‌کنند.

توسعه میدان های نفتی با هوش مصنوعی

هوش مصنوعی به شرکت‌ها کمک می‌کند تا تصمیمات بهتر و آگاهانه‌تری در مورد منابع و دارایی‌ها اتخاذ کنند و در عین حال منابع جدیدی از داده‌ها را از حسگرهای متصل امکان‌پذیر می‌سازد. امروزه هوش مصنوعی توسعه میدان نفتی را به سطح بالاتری می برد. راه حل های هوش مصنوعی از برنامه ریزی میدان نفتی با بهبود و تکمیل مدل های شبیه سازی سنتی مبتنی بر فیزیک پشتیبانی می کنند.
اکنون نرم‌افزار هوش مصنوعی شناختی، که داده‌های تاریخی و بلادرنگ را با دانش انسانی جاسازی شده و استدلال انسان‌ماند ترکیب می‌کند، روش‌های پیش‌بینی موجود را تقویت می‌کند و به برنامه‌ریزان میدانی کمک می‌کند تا فرصت‌های حفاری را مشخص کنند و زمان پردازش داده‌های مخزن را از ماه‌ها به روزها کاهش می‌دهد

راه‌حل‌های مبتنی بر هوش مصنوعی از طول عمر چاه‌ها پشتیبانی می‌کنند تا شرکت‌های اکتشاف بتوانند بهترین نرخ ممکن استخراج را داشته باشند و اطمینان حاصل کنند که از منابع تا حد ممکن استفاده می‌شود. با ترکیب داده‌های تاریخی با داده‌های حسگر زمان واقعی و تخصص انسانی که توسط فناوری استدلال شناختی به دست آمده است، هوش مصنوعی شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا عمر بهره‌وری چاه‌های خود را افزایش دهندو منابع قابل استخراج را به حداکثر برسانند و نیاز به حفاری جدید را کاهش دهند.حتی پس از اتمام مخازن، می‌توان از راه‌حل‌های هوش مصنوعی شناختی برای کمک به تلاش‌های پایداری استفاده کرد.

این پیشرفت ها می تواند به سودآوری بیشتر اپراتورهای پالایشگاه کمک کند. برخی از راه‌حل‌های هوش مصنوعی شناختی، پالایشگاه‌ها را در مدت زمان کوتاهی بهینه‌سازی کرده‌اند و تا 17 درصد در برنامه‌ریزی عملیاتی بهبود یافته‌اند. مدیریت و نگهداری بهتر کارخانه باعث افزایش زمان کارکرد و افزایش عمر دارایی و همچنین کاهش خطر برای دارایی ها، پرسنل و آلودگی محیطی احتمالی می شود.

کاهش هزینه‌های تولید و نگهداری صنعت نفت و گاز با هوش مصنوعی

یکی دیگر از کاربردهای هوش مصنوعی در نفت و گاز کاهش هزینه های تولید و نگهداری است؛ به گزارش مجله‌ی بین‌المللی شیمی صنعتی از گروه مجلات اشپرینگر، هزینه‌ی سالانه‌ای که براثر خوردگی و پوسیدگی تجهیزات به صنعت نفت و گاز تحمیل می‌شود، چیزی در حدود 1٫372 میلیارد دلار است.

هوش مصنوعی می‌تواند از چنین حوادثی پیشگیری کند. هوش مصنوعی با بهره‌گیری از اینترنت اشیا می‌تواند پارامترهای مختلف را تجزیه‌ و تحلیل کند و علائم خوردگی را تشخیص دهد و همچنین وقوع چنین اتفاقاتی را پیش‌بینی کند. به کمک این سیستم‌ها هشدارهای لازم برای اپراتورهای خطوط لوله فرستاده می‌شود و درنتیجه شرکت‌ها می‌توانند خسارات ناشی از چنین اتفاقاتی را پیش‌بینی و کنترل کنند. همچنین بررسی اطلاعات موجود می‌تواند برنامه‌ی زمانی مشخصی را برای سرویس و تعمیر ماشین‌آلات به دست دهد و هزینه‌های احتمالی کاهش خواهد یافت.
 


آخرین مقالات و اطلاعیه ها

کاربرد هوش مصنوعی در صنعت نفت و گاز چیست؟

کاربرد هوش مصنوعی در صنعت نفت و گاز چیست؟

یازدهمین نمایشگاه تجهیزات، مواد آزمایشگاهی و تست آزمون پیشرفته ایران‌ساخت در چهارده بخش موضوعی به منظور عرضه محصولات و خ

یازدهمین نمایشگاه تجهیزات، مواد آزمایشگاهی و تست آزمون پیشرفته ایران‌ساخت در چهارده بخش موضوعی به منظور عرضه محصولات و خ

طرح احیای چاه‌های کم‌بازده چالش‌های واقعی صنعت نفت را برطرف می‌کند.

طرح احیای چاه‌های کم‌بازده چالش‌های واقعی صنعت نفت را برطرف می‌کند.

برهم زدن بازی تحریم نفت آمریکا با سهام‌داری پالایش
پروژه یک میلیارد دلاری «نگهداشت تولید گاز از پارس جنوبی» آغاز شد

پروژه یک میلیارد دلاری «نگهداشت تولید گاز از پارس جنوبی» آغاز شد

پیام نفتی ایران به اروپا با آمادگی سریع بازگشت به
20 شهریور